Tvoje otázky

Ahoj,na tejto stránke prebehne dnes, v sobotu o 17:00 živé vysielanie.

Ak máš otázky ohľadom efektívneho učenia, vzdelávania, či produktivity, napíš mi ich dole do komentára a ja ich na živom vysielaní odpoviem.

Taktiež vyžrebujem výhercov 3 vzdelávacích balíčkov v hodnote 2430€

Martin Hlinka

53 názorov na “Tvoje otázky

 1. Čulok Marian

  Ahoj. Už dlho sa učím Anglicky a stále to nie je to čo by som potreboval. Neviem si to zapamätať. Dúfam, že mi budeš vedieť poradiť. Ďakujem.

  1. Johnk900

   Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back. gdecccafcedd

 2. Lucia

  Ahoj, za chvíľu maturujem a neviem si zapamätať literatúru, lebo sa mi všetci spisovatelia a ich diela pletú. Takisto sa rýchlo potrebujem naučiť biológiu, ale je toho veľké kvantum. V škole som občas používala myšlienkové mapy, ale teraz ich nestihnem robiť na každú látku. Chcela som použiť techniku pamäťových palácov, ale neviem, ako to aplikovať na literatúru, kedže je to len kopa názvov. Čo sa týka biológie, tam je veľa procesov a tiež sa mi už všetky pletú, lebo je tam tiež veľa názvov látok, ktoré sa na procesoch podieľajú. A charakteristiky a funkcie všetkých možných vecí, to je úplne najhoršie. Potrebujem to dostať všetko do hlavy. Ďakujem za pomoc. 🙂

 3. Denisa

  Ahoj Martin učím sa na štátnice je toho dosť myšlienkové mapy som nevyužívala a ani ich nestihnem urobiť. Najväčší problém mám s tým, že textu je veľa a neviem vybrať podstatu a spájať súvislostí. Čo by si mi poradil? Dúfam že dáš záznam. Ďakujem.

 4. patos1591

  NO ja sa velmi dobre učím slovíčka z anglitičiny napíšem na 100 percent ale komunikacia po anglicky mi vobec enechce ísť

  1. Peter

   Na to je jednoduchá odpoveď. Je fajn, že sa učíš slovíčka, ale ak chceš vedieť hovoriť, začni hovoriť, simple as that.

   Ak chcem byť dobrý šprintér, je fajn asi keď budem niekde v posilke cvičiť stehna, lytka, ale je mi to na velke hovno, keď vôbec nechodím v podstate šprintovať. Ak chceš vedieť šprintovať, začni aj šprintovať, všetky cviky popritom sú fajn, ale neurobí to z teba šprintéra.

   Ak chceš vedieť hovoriť, ok, môžeš ako doteraz sa učiť slovíčka, gramatiku, je veľ a rôznych fajn metód, ale keď za X rokov čo sa učíš angličtinu nevypľuvneš zo seba ani jednu vetu, nečakaj že budeš z ničoho nič vedieť hovoriť. Začni hovoriť, a budeš vedieť. Budeš robiť veľa chýb, čo je fajn, lebo vďaka chybám sa naučíš.

   Ako hovoriť? Buď sám so sebou, bu´d si budem hovoriť obsah niečoho čo prečítam, alebo si zapnem telku, a začnem prekládať napr. nejakú diskusnú reláciu. Možnosti je veľa, podstatné je len proste niečo robiť.

 5. Martuška

  Ahoj

  Milý Martin !

  Chcem Ťa pekne poprosiť, aby si mi poradil ako sa mám naučiť štátnicové otázky z troch tém, ktorých je dohromady 90 a každá má veľký rozsah – pol strany až dva a pol strany. Mám na ich naučenie približne 2 mesiace a okrem toho musím dokončiť bakalársku prácu. Mojím cieľom je dokončiť Bc. prácu s 1800 úderami na stranu a získať za ňu čo najlepšie hodnotenie, vytvoriť obhajobu Bc. práce – úspešne ju obhájiť, naučiť sa štátnicové otázky a uspieť s nimi na štátniciach a dokončiť abstrakt v angličtine. V auguste mám štátnicové skúšky. Potrebovala by som zrýchliť tempo.
  Ty, Martin, máš super prezentácie, ktoré mi posielaš, a tak ťa veľmi prosím, aby si mi poradil ako mať na štátniciach super prezentáciu mojej obhajoby Bc. práce. Mám rozprávať spamäti aj keď si text nenapíšem do prezentácie? Ako si mám text zapamätať ?
  Vážne veľmi pekne Ťa prosím, aby si mi poradil, pretože mám titul Bc. na dosah ruky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ďakujem.

  1. Miroslava Mirka

   Ahoj Martin. Ja mam jediny problem. Mna strasne bavi vzdelavanie, jazyky, odobosna literatura, od mediciny, cez psychlogiu , manazemnt, normalne knihy jednoducho vsetko. Mam ale problem a tym je, ze sa mi citat nechce. Otvorim knihu a ak je aj mega zaujimava, spim. Jednoducho sa neviem prinutit citat a robit si poznamky, mapy a palace. Pocas skuskoveho som skusala tvoje techniky . poriadok v izbe, hudba na usiach…to vsetko zabaralo a skusku som vzdy urobila. Teraz idem statnicovat, co znamena minimalne 150 otazok, plus prezentacia plus obhajoba bakalarky. Plus chodim do prave na full job, kde sa tiez kazdu chvilu musim ucit nove veci. Bojim sa svojej kapacity v mozgu ze to nezvladnem. Ze na to nebudem mat miesto… Mas na toto vsetko nejaku finticku – nejaku radu, ako sa poveceroch a o vikendoch ucit vsetku tu teoriu? A ako si to urobit zabavnejsie a vo vseobecnosti celkovo, ako sa prinuti citat knihy, casopisy, clanky? A chcem ti povedat ze si super :- )

 6. H.P.

  Ahoj Martin, ďakujem za možnosť prečítať si „Ako sa učiť v 21. storočí“ súhlasím s Tebou, tiež som tohto názoru a som rada, že nie som jediná… Sformuloval si to absolútne presne a prajem si aby si z Teba a Tvojich myšlienok zobralo príklad čo najviac nielen ale aj mladých ľudí, v tom je naša budúcnosť .

  1. Marcel Petrík

   Ahoj Martin. Chcem sa ťa spýtať či sa tvoje knihy, kurzy a videá o učení naozaj oplatia a či mi pomôžu lepšie sa učiť?
   Ďakujem.

 7. Marián

  Ahoj Martin, knižka Ako sa učiť v 21. storočí sa mi veľmi páčila, fakt tam píšeš skvelé veci. Chcem sa strategicky vzdelávať, ale mám problém, že neviem v čom, neviem čo presne by ma bavilo robiť. Čo by si mi poradil prosím? Študujem na výške už 3. rok ale nebaví ma to tak,ako by som chcel. Ale viem, že chcem vedieť angličtinu, tak sa ju začínam učiť (kúpil som si nedávno aj knižku – Stroj na jazyky). Ďakujem 🙂

 8. Mery

  Ahoj Martin,
  chcela by som sa ťa opýtať ako sa mám rýchlejšie a efektívne učiť na skúšky, tak aby som splnila svoj plán učenia do dňa, popritom urobila veľa vecí a hlavne vedomostí vedela a pamätala si ich a mala lepšie výsledky v škole, prekonala svoju lenivosť a niekedy nechuť do učenia? . niekedy mám pocit, že som zablokovaná myslím si, že to viem ale nemôžem zo seba nič vypotiť rýchlo…Taktiež ako mám zvládnuť najťažšiu skúšku, ktorú nechce dať nikomu spraviť aj napriek tomu, že mal dotyčný napísanú celú teóriu a príklad? A ako sa mám sústrediť na učenie ak ma niečo trápi ako mám eliminovať tieto myšlienky aby mi nechodili po rozume.
  Ďakujem krásne a prajem veľa úspechu v Tvojom živote 🙂

 9. Kristin

  Ahoj Martin, chcela by som sa ŤA spýtať, či by si mi vedel poradiť ako sa pripraviť na prijímačky na medicínu a ako sa potom učiť na VŠ, Vo svojej knihe spomínaš, že pri efektívnom učení sa dá 5-6 ročné mučenie na škole skrátiť, ale nie som si istá či aj v medicíne sa dá niečo urýchliť. -za odpoveď ĎAkujem 🙂

 10. Marek

  Serus Martin,
  potrebujem tiež poradiť, nemčinu ovládam celkom fajn ale chcel by som ,,premýšľať,, nemecky, ich sehe deutsche doku fern, hoere alles, was finde ich im Internet, lese so auch und meine, dass ich keine Probleme habe aber wenn ich schwerere Dialogen fúehren moechte, bin ich mich unsicher.

  Tiež ešte jedna vec, angličtinu mám tiež napozeranú aj rozumiem aj keď som sa ju v podstate sám začal učiť bez významnej gramatiky, but I have problem to speak fluently…Can you help me?

  Thanks, Marek from Stiavnik, Slovakia

  1. Peter

   Opäť som to už spomínal.

   Ide o jednoduchú gazdovskú logiku.

   Odpovedz si sám na otázku:
   Prečo vieš dobre porozumieť hovorenému slovu? Presne vďaka tomu, čo si povedal, NAPOČÚVAL SI SI TO. ROBIL SI TEDA KONKRETNE NIECO PRE TO.

   Prečo nevieš hovoriť? Koľko času tráviš reálnym hovorením jazyka v porovnaní s počúvaním? Presne taký rozdiel je aj v týchto tvojich reálnych schopnostiach. Začni rozprávať, naučíš sa rozprávať.

 11. jaruš

  ahoj Martin,chcem ist pracovať von a začala som sa učit nemecky,ale mám pocit ,že moje mozgové závity sú už vyžehlené a nič mi tam nezostáva ,nie som študent mám už po 50-ke tak mi prosím porad ako sa učit aby to tam zostalo dakujem

 12. Rafael

  Dobrý podvečer
  Motivácia
  Motivácia, ktorá študujúceho udrží v sústredenom stave, počas preberania konkrétneho učebného textu.
  Motivácia, ktorá je počas preberania učebného textu akoby v pozadí a umožňuje študujúcemu zotrvať v sústrednom stave.
  Existuje nejaký návod alebo konštrukcia, ktorá mi umožní zostaviť (objaviť) sústavu dôvodov (motívov), ktoré mi umožnia zotrvávať v sústrednom stave.
  Motivácia ako poznanie dôvodu zotrvania v sústrednom stave.

  S pozdravom Rafael

  1. Rafael

   Vaša odpoveď p. Hlinka ani nebolela, ale ani nepotešila. Emócia je síce vynikajúca motivácia (t.j. radosť, nadšenie, eufória zo štúdia), avšak kvantita učebných textov, ktoré je potrebné si osvojovať emóciu vytlačia a zostane mi len motivácia. Hľadal som odpoveď, ktorá by smerovala k spôsobom tvorby motivácie (napr. sústavu otázok)

   Poteší ma, ak bude dodatočne reagovať
   S úctou
   Rafael

 13. Mišo

  čawes ja som ti už písal, ale keď to môže byt takto verejne tak sa ta to teda spýtam tu . chcem sa naučiť cez prázdniny po španielsky a som ochotný tomu venovať maximum času. ako sa mám naučiť čo najefektívnejšie základy jazyka, aby som tomu jazyku porozumel čo najskôr? , ako to vtesnám do dvoch mesiacov?? Ďakujem

 14. Martina

  Ahoj Martin,
  pre svoju zaverecnu pracu potrebujem vyuzivat ekonometricke modely. Absolutne im nerozumiem, je to pre mna totalna spanielska dedina. Na druhej strane im chcem porozumiet a naucit sa ich vyuzivat pretoze mi do buducna dost pomozu pri mojej praci. Ako sa da naucit a porozumiet niecomu o com si prvotne myslis ze na to nemas bunky? Moje chcenie je velke, ale…..

  Vies mi poradit???
  Dakujem Ti

 15. Radka

  Ahoj
  Študujem na Strojníckej fakulte a absolútne nerozumiem veciam a chcem to pochopiť ale neviem ako. Najviac by som chcela pochopiť turbínam, keď si aj otvorím knihu a začnem ju čítať tak mi to nedáva logiku. Ako mám vyriešiť túto vec aby som bola macher a kamarátka s týmito krásnymi vecami ?

  Ďakujem už iba zato, že si si to prečítal!
  Ďakujem zato, že si sa nad tým zamyslel!
  Ďakujem za tvoju pomoc!
  Ďakujem za tvoju rada !

  Želám ti aby si bol šťastný a tak robil svet krásnejší lebo len šťastný ľudia ho vedia skrášliť!

  S pozdravom Radka

 16. Daniel

  Ahoj Martin..
  Statnice o tri tyzdne a mam pocit ze tie 4 predmety nemam sancu zvladnut… skus nieco konstruktivne nech to zvladnem… 🙂

  1. Peter

   Vek je len nálepka, nič viac. V každom veku sa dá robiť všetko. Rozdiel je v tom, že možno zo začiatku pre teba je niečo ťažké, lebo si vyšiel z cviku. Začneš viacej cvičiť (teda viacej sa učiť) a dostaneš sa do toho späť (ako za mlada 🙂 ).

 17. Martina Antolová

  Ahoj Martin. Chcela by som sa opýtať či je možné využiť techniku pamäťových palácov na učenie sa chémie na vysokej škole? Chémiu mám rada, ale potrebujem vedieť veľa reakcií, veľa vzorcov a taktiež teorie….viem,že všetko so všetkým súvisí, len to nejako nejde do tej mojej hlavy a neviem si hneď všetko vybaviť 🙂 Ďakujem za odpoveď.

 18. Ľudka

  Martin! Sledujem živé vysielanie od začiatku a bola som pred chvíľkou veľmi prekvapená, že ponúkaš energetický nápoj. To som nečakala. Prekvapilo ma to až natoľko, že som to musela napísať. Skús to, prosím, nejako „dať na poriadok“. Pôvodne som chcela začať tým, že som skúšala niektoré Tvoje rady na štvrtákoch a šiestakoch na ZŠ. Dá sa. Netvrdím, že všetko, lebo všetko som ešte neskúšala. Mám len jednu otázku: Čím by som mala motivovať žiakov z tzv. málo podnetného prostredia, na ktorých neplatia žiadne postupy. Ďakujem.

 19. Tomáš Rarík

  A čo predmet ako účtovníctvo, na ktorý sa nedajú aplikovať myšlienkové mapy, či paláce atď. Jasné, treba pochopiť logiku. Len čo keď napr. moja (školská) logika nie je na takej úrovni aby to mohla zvládnuť spracovať aj keď sa to chcem naučiť, proste to nejde (nerád hovorím, že niečo nejde) a to je dosť frustrujúce. Nechcem tým ale povedať, že som nejaký idiot alebo mám nízku inteligenciu. Môže byť to, že mám nejaký blok v hlave, za ktorým môže stáť to, že vlastne ma ten predmet absolútne nezaujíma a teraz už viem, že sa účtovníctvu nechcem ďalej v živote venovať? Bohužiaľ to sa to teraz potrebujem naučiť aby som neprepadol, čomu som mal už dosť blízko 😀

 20. Marcel Petrík

  Ahoj Martin. Chcem sa ťa spýtať či sa tvoje knihy, kurzy a videá o učení naozaj oplatia a či mi pomôžu lepšie sa učiť?
  Ďakujem.

 21. Vladislav

  Ahoj Martin. Potreboval by som poradiť, ako improvizovať na mature, keď si sa učil normálne počas 4 rokov ale máš z toho mišung v hlave. Ako čo najinteligentnejšie zvládnuť takúto situáciu ? 🙂 Ďakujem 🙂

 22. Danka

  Ahoj!
  chcela by som sa ťa spýtať, či by si mi mohol poradiť nejakú stránku v nemeckom jazyku o osobnom rozvoji a vzdelávaní … (čo poznám, tak anglicke stranky ako napr. lifehack) ďakujem

 23. Lucia

  Ahoj. Od pondelka do stredy maturujem a mam toho strasne vela, neviem sa donutit ucit, vzdy sa naucim len malinke mnozstvo a potom uz neviem pokracovat dalej. Mas nejaku metodu na rychle ucenie? Uciva je velmi vela a pamatove mapy zaberu velmi vela casu, kym si ich spravim. Dakujem

 24. Tomas

  Ako porazit prokrastinaciu? Skuskove sa blizi a stale odkladam skolu na neskor , myslim ze takymto mojim postojom sa do toho asi ani nepozrem , Mam kopec ekonomiky , ktora ma nebavi a nejde mi to do hlavy, lebo ma to az tak nezaujima , ale je to skuska ktoru musim spravit. Daj nejaku radu prosim , Vdaka

 25. Karči

  Ahoj Martin. Ako si nájsť niekoho z kamošov nikoho nebaví a nemajú takú záľubu v učení sa jazykov konkrétne po anglicky a nikto si nechce so mnou písať. Jedine kto vie dobre sestra ale tá ju má v práci a ked príde domov má toho plné zuby a nechce ju ani počuť. Čo odporúčaš napríklad aké stránky na učenie sa anglického jazyka? Vďaka v budúcnosti by som chcel nabaliť ďalšie a ďalšie jazyky. vďaka. Škoda že som ta zastihol až po maturite 😀

  1. Danka

   skus sa pridať do skupiny na FB… ja som tak v jednej skupine a učim sa takto po nemecky 🙂 je ich kopec aj v angl. jazyku 🙂

   1. Karči

    Akú myslíš presne teraz rozmýšľam že by som nejakú vytvoril skupinu na FB a zhromaždil takto ľudí. Určite sa nájde veľa ľudí ktorých bavia rôzne jazyky.

 26. Radka

  Ahoj

  Toto ma zaujíma.
  Chcem sa naučiť programovať a neviem ako presne nato. Napr. gnuplot, CAD-systémy, ak si spomeniem na tutoriál na youtube tak ma to dosť odrádza.
  Ako nato ?

 27. Peter

  Zdravím Ťa Martin,

  budem narážať na niečo, v čom si VEĽMI protirečíš. Na jednej strane hovoríš, že raz keď človeka niečo nebaví, tak sa to učí ťažko, lebo je v tom obrovský nezáujem. V tom sa teda skrýva celá podstata „problému“ učenia. Čiže má sa človek učiť to, čo ho baví. Ja si myslím, že raz keď niečo človeka baví, tak sa to naučí aj bez použitia neviem akých „techník“.

  Na strane druhej hovoríš, že v škole sa učíme somariny, preto sa to učí ťažko a je v tom obrovský nezáujem. No práve pre tieto somariny (pre učenie sa do školy) odporúčaš akékoľvek techniky (pamäťové paláce), ktoré tiež nemusia viesť k naučeniu sa, ale len k bifľovaniu. To nie je učenie.

  Zároveň, chcel by som sa opýtať, lebo dávaš nám rady ako sa napr. učiť na VŠ. Absolvoval si nejakú vysokú školu (hej viem je to hlúposť podľa teba v 80 % s tebou súhlasím)? Lebo ide o to, ak ideš dávať niekomu RADY o tom, ako sa má učiť na vysokej škole, prv absolvuj SÁM vysokú školu aplikáciou svojich techník, aby sme vedeli, že netáraš, ale sám si príkladom toho, že dané techniky vieš využiť sám pri učení na vysokej škole.

  Dobre, to že si múdry, vieš toho veľa a pod. Ti nikto neberie, takých nás je veľa, lebo keď sa učíme niečo vo svojom voľnom čase a záujme učí sa to ľahko.

  BTW, nechcel som vyznieť kriticky, v podstate súhlasím s tebou na veľa vecí ohľadom školstva, akurát sa mi na tebe nejaké veci nepáčia (ohľadom tvojho marketingu a pod.) ale v tom sú už aj subjektívne názory (moje 🙂 ).

  Inak chcem sa opýtať, aké jazyky ovládaš? Ale plynule. Diky veľa zdaru a nech sa ti darí.

  1. Danka

   s tym som mala aj ja problém…. skús si vytvoriť nejakú asociáciu s menom….napr. ked sa niekto volá Adam tak si vytvor asociáciu napr Adam a rajská záhrada

 28. Marcel Petrík

  Ahoj Martin, zase ja.
  Chcem sa spýtať či my tvoje rady pomôžu aj keď mám iba 13 rokov.
  A k mojej predchádzajúcej otázke nechcem nič dodať.

  1. Danka

   ahoj, nie som Martin, ale mám pár tipov vzhladom na to, že som budúca maturantka z nemciny… opäť,… každý visí na FB….pridaj sa do skupiny, kde sa tiež ucia nemcinu, olajkuj a zdielaj 😀 FB stranky a tým pádom ti budu chodiť nové notifikácie (či jak sa to volá) ….. poznám stránku napr http://deutsch.info/sk (je to ZADARMO!!!) alebo ja si na FB pisem s kamaratom po nemecky (je z Maroka 😀 a takto sa spolu učime! ) 😀

 29. Peter

  Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Aj naschvál som Ťa LIVE vyhecoval, chcel som vedieť ako zareaguješ, myslím si, že nie každý by to v tvojej pozícii najlepšie zvládol. Myslím si, že to bolo profesionálne z Tvojej strany. 🙂 Vidno, že máš aj vysoké EQ. Som veľmi rád. Veľa úspechov Ti prajem. 🙂

 30. Radka

  Ahoj,chcem sa spytať, keď už mám určený cieľ. viem čochcem robiť- mam polnohospodársku skolu, chcem si otvoriť kvetinárstvo a podnikať v tejto oblasti.pýtam sa čo robit na Sr popri veľkej konurencii..ako sa presadiť,aby mi to aj vynášalo okrem toho. že ma to bude baviť?

 31. Jaro

  Martin serus, chcel by som sa ta spytat preco tvoje ebooky su tak drahe ?
  Chcel somnsi kupit stroj na jazyky ale ked som videl tu sumu tak ma to odradilo…nie kazdy ma tolko penazi aby si mohol kupit pdf za taku cenu, ako ok verim ze si dal vela usilia kym si tie knihy napisal ale napriklad taky napoleon hill zasvetil cely zivot studiom bohatych a jeho kniha je top a viem si ju kupit v papierovej verzi za 10 € …
  prajem pekny zvysok dna
  Jaro

 32. Kacka

  Uputavka na kurz Strategickeho vzdelavania ma velmi zaujala a ozaj zvazujem, ze sa prihlasim. Som 10 rokov po VS, pracujem, mam rodinu. Vrta mi v hlave, ci naozaj sa dozviem, ze robim nevhodnu pracu a mam sa vrhnut na nieco ine … na druhej strane s niecim inym uz myslienkovo koketujem uz nejaky cas a celkom ma laka, zeby ma to nejako posunulo dalej.
  Pracujem v strojarstve – ale velmi ma zaujima chemia (a kopec dalsich veci) … ako je realne, ze dokazem najst novu pracu aj v tomto velmi specifickom a narocnom odbore? diky za odpoved a pripadne povzbudenie 😉

 33. Dáša

  Ahoj, můžeš mi poradit jak ze zlepšit ? Pracuji rok zemědělství, dálkové studuji VŠ obor rostlinná produkce ( 2.ročník), jsem tedy obklopená oborem který studuji. Ale stále to není ono, naučit se mi trvá dost času, nejsem schopná si věci propojit, zapamatovat na delší dobu. Nevím kde dělám chybu, zda se moc učím, nebo málo propojuji vědomosti s praxí. v Podstatě chodím do práce a nebo se učím :/…Děkuji za jakou koliv radu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.