Čo máme všetci spoločné 3

Tretina absolventov VŠ je bez práce. Problém sústrediť sa. Učitelia štrajkujú. Neschopnosť učiť sa. Tridsitanici žijú v detských izbách. TY. Ja.

Čo máme všetci spoločné?


[iframe width=“750″ height=“420″ src=“https://www.youtube.com/embed/zpO0Y_Tsbjs?autoplay=1&hd=1&showinfo=0&controls=0″ frameborder=“0″ allowfullscreen]

Hackol som učenie

Ahoj tu je znovu Maťo Hlinka. V tomto treťom videu ti konečne ukážem, čo máme ty, ja, súčasný stav vzdelávania a ostatní mladí ľudia spoločné. Na záver tohto príbehu ti dám morálne ponaučenie a ukážem ti, ako som dopadol na záver ja.

Kde sme to minule skončili?

??

Rozprával som ti, že aké som mal v škole problémy, aký som bol zúfalý, naštvaný, frustrovaný. A ako som našiel niečo, čo mi pomohlo. Ako som sa začal správne učiť, a ukázal som ti to, čo mi pomohlo. Naučil som ťa robiť myšlienkové mapy, kresliť si v poznámkach, usporiadať si učenie, vytvoriť si pamäťový palác, naučil som ťa koncentrovať sa.

A potom sme prešli môj veľký problém s matematikou, kde som nevedel, že čo mám robiť a zároveň som sa nevedel vydržať sústrediť. A ukázal som ti, ako som tento problém aj ostatné problémy vyriešil.

naučil som ťa, ako sa dostať do stavu prúdenia, ako sa učiť strategicky. A čo robiť, keď niečomu nerozumieš. Ak si tieto riešenia nevidel, tak si pozri predchádzajúce videá. Ak si ich videl, tak ja ti poviem, ako pokračoval môj príbeh.

Bez vedomého úsilia som sa odrazu začal učiť jednoduchšie, kratšie mi trvalo čítať knihy. Oveľa rýchlejšie som chápal súvislostiam. Prvýkrát som rozumel niečomu, čo som predtým nevidel bez z nejakej mojej snahy, bez toho, aby som si z toho robil poznámky.

Alebo nad tým o hĺbky premýšľal a ja som sa samého seba pýtal, že waw, žeby som bol predsa len chytrý a inteligentný?

Jasné, že som chytrý a inteligentný.

A dnes teraz sa naozaj učím tak, ako chcem, kedy chcem. Mám také výsledky, aké si naplánujem s minimom učenia a so žiadnym bifľovaním. Pre mňa je však oveľa dôležitejšie samovzdelávanie, ale o tom až o chvíľu. No a takto som sa zmenil ja.

A ako sa zmenilo moje okolie? Čo myslíš?

 

No učitelia sa nezmenili. Mnohí učitelia ma stále ponižujú, mnohí učitelia mňa stále strápňujú za každý malý neúspech, tie úspechy si všímajú menej. Málo kto z nich.

A mňa štve, úplne ma zožiera a ide ma roztrhať, keď počujem toho chudáka, ako tam po nás kričí, že vy ste všetci hlúpi, ako môžete mať takéto zlé známky, a to je ten horší prípad, ten lepší sú tzv jemné poznámky v štýle, vy nezmaturujete, vy prepadnete.

Ako nie každý je taký učiteľ, ale tých pár úplne stačí na to, aby človeku úplne pokazili náladu a ja vôbec nechápem, ako  som toto mohol predtým tolerovať.

 

No a ako sa zmenili moji spolužiaci?

Zostali presne rovnakí, ako boli predtým. Presne toto tolerujú. Je nás pár takých čo dávame najavo aj nesúhlas, aj ho dávame nahlas, ale väčšina je ticho v štýle, že kto mlčí ten svedčí. Možnože toto nebolo až tak problém v mojej triede, ale viem, že mnohí študenti , že to na nich vplýva, a že si oni potom fakt myslia, že ako môžem mať také zlé známky, čo ak nezmaturujem?

A čo ak nie som fakt taký chytrý, ako som si myslel, keď som išiel na túto školu?

A ja som si uvedomil to, že veď oni nám toto vsugerovávajú už od základnej školy, cez strednú školu až na vysokú školu. Ustavične nás trestajú za chyby, ktoré robíme, ale nedávajú nám žiadne odmeny za správne konanie v štýle, že nemáš domácu úlohu, dostaneš 5.

Máš domácu úlohu nič sa nedeje. Podľa neurolingvistického programovania treba na zmenu správania aj bolesť aj slasť. Avšak keď dostávame trest bez odmeny, tak sa nám naše správanie nemení.

To bola možnože myšlienka kedysi, že trestať za chybu, dávať odmenu za správne chovanie. Ale dnes, keď sme v školskom systéme tak dostávame trest bez odmeny, čo vo výsledku znamená len to, že žijeme len v strachu.

A stres a strach znamená, že chcem sa vyhnúť zdroju tohto strachu za každú cenu, že učenie znamená strach, vzdelávanie sa znamená strach. Literatúra, čo je najkvalitnejší zdroj informácii po tisícky rokov dnes znamená pre mladých ľudí strach, múdrosť pre mladých ľudí znamená strach.

My sa tak bojíme a tak sme paralyzovaný strachom z možnej chyby, z možnej zmeny zo skúšky čo nás čaká, z testu, z nového zážitku, že sa rozhodneme radšej nič nerobiť. Toto správanie je nám vštepované už odmalička, kedy sa tomu nevieme brániť.

Sme vychovávaný v takom duchu, že kto nič nerobí, ten nič nepokazí. No ale on rovnako nespraví nič dobré. A výsledkom tejto vzdelávacej mašinérie je produkt nezamestnaný absolvent, ktorý po dokončení školy býva u rodičov, pretože materinská láska je jediná istota, ktorú on má.

A ktorý sa bojí a bojí sa zlepšovať. Pričom, ak sa chceme zlepšiť, tak sa potrebujeme zmeniť. Potrebujeme sa poučiť z vlastných chýb. Keď som sa ja zlepšil v učení, tak to bolo na základe chýb, ktoré som spravil.

A ja som zmenil svoje správanie, svoje zvyky, svoje schopnosti k lepšiemu a nutná podmienka, aby sa niekto mohol poučiť z vlastných chýb, aby dotyčný pripustil, že keď sa tá vec pokazila, tak to môže byť aj jeho chyba , a že on môže byť ten, kto toto mohol ovplyvniť.

Napriek tomu, že my sme vychovávaný opačne. Že naši učitelia, videl si niekedy učiteľa, ktorý by rozmýšľaš takýmto štýlom? Tieto decká neporozumeli môjmu výkladu, čo mám nabudúce urobiť lepšie, aby mi porozumeli lepšie?

Ja som takéhoto učiteľa stretol, stretol? Jedného, dvoch? Oni skôr reagujú takým štýlom, že vy ste sprosté decká, a vy nezmaturujete a naopak my, keď toto vidíme v našom okolí od našich vzorov, tak tiež sa nezamýšľame.

Dobre, pokazil som písomku, dostal som 5, ako sa mám nabudúce naučiť, aby som to skutočne vedel? Bežný prístup je skôr taký, že to je blbá učiteľka a ja som nemal ťahák. Čo to ma spoločné s tým, že ty to nevieš.

 

Čo to ma spoločné s tým, že ty tomu nerozumieš?

Namiesto nejakej sebareflexie a položenie si otázky, že akým dielom som k tomu problému prispel a ako som ja tento problém spôsobil a čo môžem do budúcna zmeniť, aby sa neopakoval? Väčšina ľudí hľadá vinníka všade na okolo a hladí výlučne na chyby ostatných.

Toto je celý problém nášho vzdelávacieho systému. Pričom vedieť si priznať chybu a poučiť sa z nej je jedna z najdôležitejších vlastností, ktoré posúvajú človeka vpred.

A dovolím si parafrázovať Martina Hrkúta, blogera, ktorý napísal niečo v tom zmysle, že : Bohužiaľ u nás (na Slovensku) schopnosťou sebareflexie, odvahou a ochotou robiť chyby disponuje len veľmi  málo ľudí. Ale práve oni sú tí, ktorým potom ten pasívny zvyšok obyvateľstva tak rád závidí. A zároveň sú dôkazom, že napriek zlému školstvu sa zabehaných návykov, ktoré nás toto školstvo učí dá vymaniť.

Človek sa dokáže zmeniť, len musí sám chcieť. A toto mi máme spoločné. My nevieme, že sa môžeme zmeniť, my nevieme, že sa môžeme zlepšovať, my nevieme, že máme iné možnosti, než je náš vzdelávací systém, ktorému slepo, hlúpo veríme.

Veríme mu napriek tomu, že je prehnitý, zastaraný a omotaný pavučinami, mŕtvy. Pričom možností na samovzdelávanie je plný internet, plné knižnice, môžeš sa prihlásiť na živé kurzy. Lenže toto máme my spoločné, že my odmietame prijať zodpovednosť za naše vzdelanie do vlastných rúk.

Tak nás to učia, že urob si maturitu, pôjdeš na vysokú školu, sprav si vysokú školu a zamestnajú ťa. Zamestnajú ťa, lebo budeš mať vysokú školu a budeš žiť šťastne až do smrti.

My vieme, že to tak nie je. Kto to nevie, tak ten to tak cíti. My vieme, že vzdelávací systém stojí za figu, to vieme všetci, že sú štrajky učiteľov, že je nezamestnanosť mladých, že sa učia hovadiny, a že vzdelávací systém je úplne mimo potrieb tejto doby.

Ale riešenie na tento problém nie je vonku, že niekto príde, zmení vzdelávací systém a dostaneš do ruky úžasné vzdelanie. To sa nestane 10 možnože 20 rokov. Vzdelávací systém je v kríze nielen na Slovensku, v Česku, v Rakúsku, v USA. Po celom svete.

Naopak riešenie je v tebe. A to riešenie je okamžité. Začni sa vzdelávať sám. Využi vzdelávací systém tam, kde ti niečo dáva, ale prestaň ho nasledovať tam, kde zlyháva. A prevezmi zodpovednosť za svoje učenie, za svoje vzdelanie do svojich rúk. A začni sa vzdelávať podľa toho, čo chceš ty.

 

Hackol som učenie

No a ako je to so mnou? Ja som sa zmenil. Keď som zistil, ako sa vzdelávať, a ako sa učiť, prevzal som kontrolu nad tým, že čo sa učiť, kedy sa učiť, a čo mi to prinieslo? Geniálne úžasné výsledky. Ja som zmaturoval úplne famózne, ústne skúšky som mal na 1,1,1,2.

Pričom ja som sa učil možnože len polovicu akademického týždňa a som tam chodil do posilky, hral som sa hry. Proste zabával som sa. A počas maturitného ročníka som mal viacej voľného času, ako kedykoľvek predtým. Ja som kašlal na školu v podstate.

Riešil som školu tým štýlom, že chodil som tam, ale nejako som to nesilil. Voľný čas som radšej investoval do skutočného vzdelávania. Ja som za minulý rok prečítal 50 knižiek. Našiel som komunitu skvelých ľudí, od ktorých sa učím.

Našiel som si kurzy, kúpil som si kurzy, z ktorých sa vzdelávam. Ako môj život vyzerá dnes? No môj život po novom vyzerá takto. Ja som si zamiloval učenie a vzdelávanie sa. Pre mňa 500stranová kniha, kedysi znamenala strach, že proste nechcem to. Dneska je to pre mňa výzva.

20-hodinový videokurz?

Kedysi som sa na to díval, že to je dlhé, to ja nebudem pozerať. Dneska sa na to dívam, že bože môj po týchto 20tich hodinách budem vedieť viacej než hocikto v mojom okolí, a čo všetko mi to prinesie.

Ja si momentálne robím takéto kurzy 3. Tak uvidíme časom. Stal som sa chytrejším, ako kedykoľvek predtým. Na základe úspechu v jednej oblasti viem postup preniesť do ďalších, že úspech v cvičení momentálne prenášam na tréning Francúzštiny.

A čím viac toho vidím, a čím viac počujem, čím viac prežívam, tým jednoduchšie sa mi učia ďalšie veci, tým jednoduchšie rozumiem ďalším veciam. No a našiel som si svoje mesto vo svete. Toto sú veci, ktoré som sa naučil tvoriť, naučil som sa tvoriť web, naučil som sa písať články, naučil som sa písať knihy a tvoriť knihy.

Naučil som sa robiť kurzy, vyskúšal som si ich offline, viem ich robiť, viem ich nahrávať, takto online. A mám vysnívané povolanie, kde sa sebarealizujem, kde rozvíjam moje silné stránky a kde mi za to ľudia platia.

A kde sa teším, pretože sa učím strategicky, učím sa prirodzene v súlade s fungovaním ľudského mozgu a používam myšlienkové mapy, pamäťové paláce, robím to na základe tej metaforizácie praktických príkladov pri ťažko pochopiteľných veciach, pri učení sa, pri práci využívam techniky time managmentu, ktoré som sa naučil, ešte keď som bol na strednej.

Ako sa dostať do stavu prúdenia, ako si organizovať učenie, ako si organizovať prácu. Učenie ma baví, učenie ma napĺňa. To je ten najmocnejší spôsob, ako sa učiť, alebo vzdelávať na hocijakej škole, pracovne, alebo rozvoji osobnosti po celý tvoj život.

A ja ti chcem pomôcť, využi tento spôsob na mocné učenie sa rozvoj tvojej osobnosti. Je to kopec srandy, hora informácii, ale nie je to pre každého. Aby sme spolu mohli fungovať, musíš chodiť do školy, alebo sa vzdelávať nejakým iným spôsobom. Teraz nemám na mysli cudzie jazyky.

Musíš byť otvorený novým myšlienkam a byť pripravený, že sa naučíš veci, ktoré konfrontujú tradičné postupy v školstve. Z počiatku ti veci nebudú celkom jasné a kým techniky uvedieš do praxe, tak sa tvoje učenie možno ešte trochu spomalí. Preto potrebujem tvoju trpezlivosť.

No a mal by si ma mať rád, lebo spolu budeme komunikovať 4 týždne. Môj plán a čo to pre teba znamená vyzerá takto. Naučíš sa stratégiu a rýchle techniky rýchleho učenia, vďaka ktorým ti učenie pôjde rovnako ľahko ako rozprávanie či kráčanie.

Naučíš sa zorganizovať si učenie a školu tak, aby si mal voľný čas na všetky aktivity, ktoré potrebuješ, ktoré ťa bavia. Na kamošov, ísť do mesta, stavať si farmu na facebooku. Pochopíš, zapamätáš si konkrétne abstraktné učivo, poučky, fakty, chronologické fakty, všetky ostatné typy informačných štruktúr.

A to úplne bez bifľovania.

Budeš mať také výsledky, aké chceš. Aby si splnil očakávania tvojich rodičov, alebo tvojho okolia, aby si bol sám so sebou spokojný, aby si bol sám so sebou vyrovnaný, že takto mi to vyhovuje. A taký ten lepší prínos je, že sa dostaneš na školu, alebo v konečnom dôsledku získaš prácu svojich snov.

Pretože sa budeš vedieť bleskovo naučiť všetko, čo bude potrebné. Na príjmačky, alebo na prijímacie konanie, alebo pre to pracovné miesto, alebo pre to povolanie, ktoré chceš a po ktorom túžiš. Tvoje sebavedomie samozrejme porastie.

Budeš mať zo seba skvelý úžasný chytrý pocit. A ukážem ti, ako sa vzdelávať a rozvíjať po celý život, tak aby si bol stále na špice doby ďaleko pred ostatnými, ďaleko pred tvojimi rovesníkmi. Ak si odhodlaný vydať sa so mnou na cestu efektívneho vzdelávania, tak takto bude naša cesta bude vyzerať.

Dám ti kompletný videokurz – Hackol som učenie, čo je 5 a pol hodín inštruktážnych videí a návodov ako sa učiť. Dám ti 6 prípadových štúdii, kde ti konkrétne ukážem, ako tieto poznatky využiješ v praxi.

A dám ti 4 webináre. Jeden každý týždeň, kde zodpoviem na tvoje otázky, ktoré budeš mať, vnesiem svetlo do tvojich nejasností. Vysvetlím ti všetko, čo budeš potrebovať. Zoznámim ťa ďalej s  bandou podobne zmýšľajúcich mladých ľudí v tajnej skupine na facebooku.

Čiže takto bude naša cesta prebiehať. Najprv dostaneš prístup na zaheslovanú stránku, kde sú uverejnené videá z kurzu-  Hackol som učenie.

Štyri týždne sa budeš učiť z mojich videí a aplikovať poznatky do praxe.

V tom kurze budem učiť asi 10krát toľko, čo v týchto videách, pôjdem ďaleko, ďaleko viacej do hĺbky, kedykoľvek budeš mať otázku, tak mi ju napíšeš v tej tajnej facebookovej skupine, alebo na email a ja ju vo webinári zodpoviem.

Ak budeš mať súrnu otázku tak ti zodpoviem rovno na facebooku. Každopádne, prvé zlepšenie známok a výsledkov budeš mať už počas týchto štyroch týždňov. No a po skončení týchto štyroch týždňov budeme stále spolu v kontakte, v tej tajnej skupine na facebooku.

Ja do kurzu budem v budúcnosti ešte pridávať ďalší obsah, tam ťa budem kontaktovať, aby si šiel a aby si si ho pozrel. No a toto v kurze- Hackol som učenie dostaneš.  Tento kurz má 4 moduly.

Prvý modul je zameraný na stratégiu a princípy správneho učenia. Prvé dostaneš poznatky o mozgu, vďaka ktorým je rýchlejšie učenie vôbec možné, vysvetlím ti, na základe akých princípov toto celé funguje, prečo je to pravda, prečo to môžeš ty začať používať v priebehu niekoľkých dní.

Dám ti pohľad na učenie z vtáčej perspektívy, čiže budeš sa vedieť pozrieť na to, ako funguje vzdelávanie ako funguje učenie z odstupom. Tým pádom mu lepšie porozumieš. Ukážem ti, ako funguje stratégia učenia, a to, čo som ti vysvetľoval v minulom videu, tak to je iba zlomok z toho, ako do hĺbky pôjdem v tomto module.

Dám ti 5 typov informačných štruktúr, ktoré existujú a ukážem ti, že ako ku ním pristupovať, tým pádom budeš vždycky vedieť, kde máš použiť aký pamäťovú techniku. Zatiaľ čo v iných kurzoch, knižkách sa učíš pamäťové techniky, tak sa neučíš, že kedy ich používať.

A to ti presne ukážem ja v tomto videu. A dám ti trik kroky, taký postup prirodzeného učenia, ktorý keď začneš používať, tak budeš rozumieť veciam automaticky. Budeš sa učiť rovnako, ako sa učia tí najchytrejší z tvojej školy z iných škôl veľmi, veľmi prirodzene.

Druhý modul, ten je zameraný na pamäťové techniky a na všetky tie srandy a zábavky. V ňom ti ukážem, ako používať v učení farby. Naučím ťa robiť myšlienkové mapy na papier, v softvéri, vysvetlím ti, ako písať perfektné poznámky na počkanie.

Ako si vytvoríš pamäťové paláce, pamäťové príbehy. Ako si vytvoríš vlastné pamäťové techniky, pretože budeš rozumieť tej stratégii učenia. Ukážem ti, ako stvoriť pamäťové pomôcky, alebo mnemotechnické pomôcky.

Dám ti ďalšie dve pamäťové techniky zamerané na rýchle zapamätanie si údajov, alebo na zapamätanie si čísiel. Vysvetlím ti, ako pochopíš nepochopiteľné tým, že ti ukážem, ako robiť metaforizáciu.

Ako robiť praktické príklady, ako podporiť učiteľa v tom, aby ti veci vysvetlil tak, ako ich ty potrebuješ vidieť, potrebuješ počuť, potrebuješ mať vysvetlené. Ukážem ti, ako správne opakovať inteligentným vybavovaním si informácii.

Tretí modul je smotánka technológie rýchleho učenia, kde ti ukážem, ako sa učiť z videí alebo z audio kníh dvakrát rýchlejšie, kde ti ukážem, ako čítať knihu, kde ti ukážem, ako si spravíš poznámky do notebooku. Aké sú najlepšie weby na podporu učenia sa.

Štvrtý modul, ten je zameraný na self managment. V ňom ťa naučím, ako sa dostaneš do stavu prúdenia zakaždým, keď to budeš potrebovať. Aký je rozdiel medzi pasívnym a aktívnym učením. Ako si zorganizuješ školu a zábavu podľa svojich predstáv tak, aby si sa učil vtedy, kedy ty chceš, toľko, koľko ty chceš.

A mohol sa venovať veciam, ktoré sú dôležitejšie pre teba. Naučím ťa, čo je to stres, z čoho vychádza ,a ako s ním vybabrať.  Dám ti pár tipov, ako na testy, a ukážem ti ,ako hackneš maturitu, tak ako som ju hackol ja.

Ďalej rozoberiem 6 prípadových štúdii. Ukážem ti kurz, ktorý si robím ja. Čo z toho vyplýva pre teba, ukážem ti ako čítam, ako sa učím z knihy ja, to budú dve videá. Ukážem ti, ako využiješ myšlienkové mapy v praxi, napríklad na zvýšenie si sebavedomia.

A ukážem ti, ako sa naučiť 50 strán na skúšku. Ako to robím ja, ako tento proces hackujem, ako tento proces rozoberiem a využijem pamäťové techniky.

Budeš ma mať k dispozícii každý týždeň počas tohto jedného mesiaca. Na webinároch rozoberiem všetky nejasnosti, ktoré budeš mať, ak budeš mať súrnu otázku, budem ti dostupný aj na facebooku. Prípadne tvoju otázku zodpovie niekto z komunity v skupine na facebooku.

Celková hodnota tohto kurzu, ktorú ti ponúkam je 291,-€- Na to som prišiel jednoduchou matematikou, pretože  doživotný prístup do kurzu Hackol som učenie normálne stojí 37,- €, prípadové štúdie stoja 17,-€, komunita rovnako zmýšľajúcich ľudí- vidíš, a 4 webináre alebo mať ma k dispozícii celý mesiac na konzultácie je 200,-€.

Každopádne takúto sumu si od teba nevypýtam.

Ponúkam ti tento balíček za zlomok tejto ceny, len za 47,-€.

 

Ako to funguje?

Klikneš na tlačítko „vstúpiť do kurzu teraz“, ktoré sa nachádza pod videom, prihlásiš sa do kurzu vyplnením prihlášky.

Uhradíš vstupné do kurzu, zašlem ti prihlasovacie údaje a výzvu, aby si ma kontaktoval na facebooku.

Pridám ťa do tajnej skupiny, ak sa ti hocičo behom prvých 30 dní, behom tohto mesiaca, čo spolu budeme komunikovať, čo ti budem odpovedať na otázky, ak sa ti niečo nebude páčiť, ak si budeš myslieť, že veci, ktoré ti dávam nie sú vhodné sumy, ktorú si zaplatil, tak mi napíšeš a ja ti vrátim 100% vstupného.

Ak sa však rozhodneš zostať, tak prístup k videám v kurze, prístup k prípadovým štúdiám budeš mať doživotnú. Konaj rýchlo a získaj k tomu ešte tieto bonusy, knihu Poraz školu v hodnote 13,- € a knihu Rýchlokurz pamäťových palácov v hodnote 11,-€.

Ak už máš tieto knihy, tak mi, napíš, dám ti kompletný balíček kurzu za 27,-€ . Čiže vstúp dole do kurzu pod videom a ja sa teším na teba v členskej sekcii, teším sa na to, ako sa spoznáme cez facebook, ako ťa naučím veci, ktoré ja už dneska viem, a ktoré tebe zlepšia život.

Vidíme sa na druhej strane

 

Hackol som učenie